Twitter “Spaces” Canlı Ses Odaları Yayında

Clubhouse ses odalarıyla kısa sürede popülerlik yakaladı. Diğer sosyal medya siteleri ise buna kayıtsız kalamadı diyebiliriz. Bu konuda ilk açıklama instagram’dan gelse de Twitter Spaces artık yayında. Geçtiğimiz Kasım ayında sadece bazı kişilerin deneyebileceği şekilde test edilen özellik, artık tüm Twitter kullanıcıları için aktif. Ancak tek bir şart varı bu da Twitter canlı ses odalarına giriş için 600 takipçinizin olması gerekiyor.

Clubhouse sadece ios odaklı bir uygulamaydı ancak, Twitter Spaces hem ios hem de android kullanıcılarına sunulmuş durumdadır. Canlı ses odalarına katılmak için ayrı bir uygulama indirmeniz gerekmiyor. Mevcut Twitter uygulamanızı güncellemeniz yeterlidir. Twitter zaman tünelinin en üst kısmında mevcut canlı ses odalarını görebileceğiz. Eğer katılmak istiyorsanız istediğiniz odanın üzerine tıklamanız yeterlidir. Odaya girdikten sonra twit atabilir, dm gönderebilir veya konuşmaya katılabilirsiniz. Eğer odayı kuran kişi siz iseniz istediğiniz kişiyi davet edebiliyorsunuz. Ayrıca odada söz hakkı vermek veya onu dışarı atmak sizin kararınıza bağlı.

Twitter’ın Pazartesi günü duyurduğu önemli bir diğer özellik ise yine sesli odalarla alakalı. “Ticket Spaces” denilen özellikle kişiler ücretli şekilde canlı ses odalarına girebilecekler. Bu bir konferans olabilir veya stand-up gösterisi olabilir; tamamen yayıncıya bağlı. Twitter, bu uygulamadan çok düşük bir miktarda ücret kesintisi yapacağını ve satılan biletlerin gelirinin büyük bir çoğunluğu yayıncıya kalacağını belirtti.