Instagram’ın Yeni Özellikleri Kullanıma Açıldı

Günümüz teknolojisinin bizlere sunduğu en önemli özelliklerden biri sosyal medyadır. Bu konumuzda Instagram’ın GIF, yazı ve ekran görüntüsü bildirimleri gibi yeni özelliklerine değineceğiz.

instagram'ın yeni özellikleri

Sosyal medya sayesinde her gün binlerce paylaşım yapılmakta ve birçok bilgi bu kaynaklar sayesinde elde edilmektedir. İnsanlar sosyal medyada fotoğraf ve video paylaşarak hayatlarından kesitler sunmakta olup, buna olanak tanıyan en büyük platform da Instagram’dır. Ülkemizde en çok aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformu olan Instagram, bu özelliğini korumak amacıyla gelişmeye devam etmekte ve sürekli yeni güncellemeler yapmaktadır. Bu sayede kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenilen bir güncelleme daha kullanıma açıldı. Yeni gelen bu güncellemeler ile hikaye bölümünde değişiklikler yapıldı. Hikaye bölümünde yapılan bu değişiklikleri GIF Desteği, Yazı Özelliği ve Ekran Görüntüsü Alındı Bildirimi olarak sıralayabiliriz.

Hikayeler Kısmına GIF Desteği

Instagram kullanıcıları artık hikayeler kısmında da GIF paylaşımlarda bulunabilecek. Eskiden farklı programların desteğiyle yapılabilen bu paylaşımlar artık Instagram’ın kendi bünyesine eklendi. Uzun süredir beklenmekte olan bu özellik kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlandı.

Hikayeler Kısmı için Yazı Özelliği

Dünya genelinde en fazla bilinen uygulamalardan olan Instagram, Hikayeler bölümü için yazı özelliğini kullanıma açtı. Bu sayede hikayeler kısmında sadece fotoğraf paylaşmayacaksınız. Aynı zamanda yazı da ekleyebileceksiniz. Yeni özellik birçok arka plan çeşidi ve 4 yazı tipiyle kullanıma açılıyor. Hikayeler kısmında yazı özelliğini kullanmak isteyen kullanıcılar, önce hikayeler kısmına girmeli ve çekim seçeneklerinden yazıyı seçmelidir. Ardından yazı seçenekleri arasından Modern, Neon, Daktilo ve “Kalın ve İtalik” isimli dört farklı font seçeneğini üstüne dokunarak değiştirebilirsiniz. Ayrıca isterseniz yazının arkasına renkli bantta çekebiliyorsunuz. Yazı seçenekleri arasında sağa ve solla yaslama ya da ortalama da bulunmaktadır. Sadece yazı olarak paylaşım yapmak istemezseniz buraya fotoğrafta ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz fotoğrafı arka plan olarak kullanabilirsiniz.

Hikayeler Kısmı İçin Ekran Görüntüsü Alındı Bildirimi

Bildiğiniz üzere ekran görüntüsü alındı bildirimi özel mesajlar için kullanılmaktaydı. Biri özel mesajlarınızın görüntüsünü aldığında size bildirim gelmekteydi. Şimdi bu özellik hikaye kısmı içinde geliyor. Test aşamasında olan bu özellik ekran görüntüsü alan kişiyi bir kez daha ekran görüntüsü alırsa karşı tarafı bilgilendireceği hususunda uyarıyor. İlerleyen zamanlarda ilk görüntü alınmasında da bildirim göndereceği tahmin edilen özellik birçok kişinin hoşuna gitmeyecek.

Instagram her geçen gün gelişmeye ve yeni güncellemeler sağlamaya devam ediyor. Yeni güncellemelerden haberdar olmak ve Instagram’ın birçok özelliğini öğrenmek için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayınız.