Instagram’da Son Görülme ve Bildirimleri Kapatma

Instagram’a her gün yeni bir özellik ekleniyor. Son günlerde ise yeni çıkan son görülme özelliği kapatmak isteyen bir çok kullanıcı var. Peki Instagram’da son görülme ve gereksiz bildirimler nasıl kapatılır? Bu yazımızda size detaylı şekilde anlatacağız.

Instagram’da “Son Görülme” Özelliğini Kapatma

Instagram’da bulunan son görülme özelliği çiftler arasında birçok kavganın da başlangıç sebeplerinden oluyor. Bildiğiniz üzere takip ettiğiniz kişilerin hareketlerini görebildiğiniz akış bile sorunlar çıkarmaya yetiyordu. Son görülme özelliğini birçoğumuz WhatsApp nedeniyle zaten biliyorduk. Aktif olma durumunuzu ve son aktif olduğunuz tarihi göstermekteydi. Instagram’da da aynı işlevi görmektedir. Instagram’da bu durum  “Şu an aktif”, “1 saat önce aktifti”, “Bugün aktif” gibi ibarelerle belirtilmektedir.

instagram son görülme kapatma

Siz de Instagram’a giriyor ama bunun bilinmesini istemiyorsanız korkmanıza gerek yok. Birkaç ayar değişikliği ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Şimdi son görülme özelliğinin nasıl kapatıldığını anlatalım. Öncelikle profilinizdeki “Ayarlar” kısmına girmeniz ve bu kısımdan “Hareket Durumunu Göster” seçeneğini kapalı hale getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra uygulamayı kapatıp açmanız yeterli olacaktır. Artık hiç kimse en son ne zaman aktif olduğunuzu görmeyecek. Bunun tek kötü yönü sizinde başkalarının son aktif olma zamanını göremeyecek olmanız. Umarım bu durumdan muzdarip olanlara yardımcı olabilmişizdir.

Instagram’da İstenmeyen Bildirimleri Kapatma

Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından olan Instagram her geçen gün gelişmeye ve yeni güncellemeler yayınlamaya devam etmektedir. Sizde fark etmişsinizdir, her güncelleme sonrası gelen bildirim sayısı da artmaktadır. Bu kadar fazla bildirim sizi de bıktırdıysa istenmeyen instagram bildirimlerini kapatabilirsiniz. Öncelikle hangi bildirimleri kapatmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Instagram’da birçok alanda bildirim gelmektedir. Örneğin; birileri sizi takip ettiğinde ya da fotoğraflarınızı beğendiğinde bildirim alırsınız. Bunlar temel bildirimler olmakla beraber canlı yayın bildirimleri, yorumunuz beğenildiğinde gelen bildirimler ve arkadaşınızın fotoğrafının altına gelen bildirimler gibi çok sayıda gereksiz bildirim de gelebilmektedir. Haliyle bu kadar çok bildirimle başa çıkmakta zor bir hal alıyor. Bu durumu sorun ediyorsanız sadece istediğiniz bildirimleri alabilirsiniz.

instagram bildirim kapatma

İstemediğiniz bildirimler kapatmak için öncelikle profilinize girmeli ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta (…) simgesine tıklamalısınız. Ardından açılan sayfada ayarların altında bulunan “anında ilet bildirimleri” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda aldığınız tüm bildirimlerin listesi çıkacaktır. Buradan hangi bildirimleri almak istediğinizi seçebilirsiniz. İsterseniz fotoğraflarınız beğenildiğinde ya da yeni takip isteği geldiğinde size anında bildirilir. İsterseniz bildirimlerin tamamını kapatır ve uygulamaya girdiğinizde kendiniz kontrol ederseniz.

Instagram sürekli olarak gelişmeye ve güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Instagram hakkında bilmediklerinizi öğrenmek ve yeni özelliklerden haberdar olmak için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayınız.