Instagram TBT Ne Demektir?

Instagram hayatımıza girdiği günden bu yana pek çok farklı yenilik ile dikkatleri üzerine çekmiş ve yenilikler getirmiştir. Bu sebepten dolayı her geçen daha da fazla sayıda kullanıcıya ulaşan bu sosyal medya popülerliğini daha da arttıracak gibi görünmektedir. Çünkü deyim yerinde ise adeta yeni bir Instagram kültürü oluşmuş ve bu kültür çerçevesinde hayatımıza yeni kavramlar girmiştir. Söz konusu olan kültüre henüz aşina olmamış; Insragram kullanmayan ya da yeni yeni kullanmaya başlayan kişilerin kafasında ise birçok soru işareti oluşmuştur.

Instagram’ın Hayatımıza Soktuğu Yeni Kavramlar

Bahsi geçen bu kavramların sayısı son derece fazla olmak ile beraber en çok merak edilenler arasında “Instagram’da DM ne demek?”, “Instagram’da keşfet ne demek?” ya da “Instagram’da TBT ne demek?” gibi sorular yer almaktadır.

Bugünkü yazımızda açıklayacağımız kavram ise TBT olmaktadır.

Nedir Bu Instagram TBT?

Bu sosyal medya platformunu kullanmakta olan pek çok kişi Instagram takipçilerinin yaptığı paylaşımlar arasında sık sık resimlerin ya da videoların altında “TBT” ifadesini görmektedir. Bu ifade yalnızca ülkemizde değil dünya çapında da sıklıkla kullanılmaktadır. Açılımı ise “Throw Back Thursday”dır. Geçmişte çekmiş olduğumuz fotoğrafları ya da videoların altına bu ifade yazılmakta ve eski bir gönderi olduğu belirtilmektedir. Ayrıca bu gönderiler Thursday, Perşembe anlamına geldiği için o günde paylaşılmaktadır.

instagram tbt nedir

Daha net şekilde açıklamak gerekir ise eski bir fotoğrafınızı ya da videonuzu paylaşmak için perşembe gününü seçiyorsanız siz de TBT yapmış oluyorsunuz. Bu sebepten dolayı paylaşımınızın altına da bu hashtagı yazabilirsiniz.

TBT Yerine HGH

Kimi profillerde ise geçmişteki gönderiler paylaşılır iken TBT hashtagı yerine HGH yazıldığı görülmektedir. Bu paylaşım da hızlı bir şekilde yaygınlaşmakta ve eğer dikkat edilirse Perşembe günlerinin dışında da kullanılmaktadır.

HGH hashtagı de anlamı itibari ile merak edilmektedir. Ülkemizde sıkça tercih edilen bu paylaşım “Hey Gidi Günler Hey” ibaresinin kısaltılmış halidir. Burada amaç İngilizce bir tabir yerine kendi dilimize ve kültürümüze uygun bir paylaşım yapmaktır. Üstelik bu paylaşımın belli bir gün sınırlaması da yoktur.