Instagram Canlı Yayını Nedir?

Son zamanlarda milyonlar tarafından en fazla kullanılan uygulama olan Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan sonra üzerinde birçok geliştirme yapılarak daha kullanışlı ve eğlenceli bir hale getirilmiş durumda. Instagram özellikleri arasına eklenen bir yeni uygulama Canlı Yayın yapma eklentisidir. Öncelerinde hikâyeler kısmında kısa videolara paylaşılabilen Instagramda, canlı yayın özelliği sayesinde takipçilerinize an be an yaptıklarınızı paylaşabileceksiniz. Instagram Canlı Yayını kullanabilmek için, uygulamanın sol üst kısmında yer alan hikâyeler sekmesine tıklayıp, sol alt bölümde yer alan Canlı ifadesine basmak olacaktır. Bu andan itibaren 3 saniye içinde takipçilerinize canlı yayın yapmaya başlıyor olacaksınız.

instagram canlı yayın nedir

instagram canlı yayın nedir

Instagram Canlı Yayınında dilerseniz takipçilerinizle konuşabilir ve onlardan gelen yorumları okuyabilir; dilerseniz eğlenceli bir anınızı paylaşabilir, gitmiş olduğunuz bir konseri eş zamanlı olarak takipçilerinizin de izlemesini sağlayabilirsiniz. Elbette canlı yayın ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Şayet ünlü bir sanatçıysanız; seslendirmiş olduğunuz şarkınızı sevenlerinize paylaşabilirsiniz. Öyle ki ünlü şarkıcı Tan; Instagram Canlı Yayını kullanarak söylemiş olduğa şarkıya bu şekilde klip bile çekmiştir. Bunun haricinde çeşitli kurumsal firmaların yapmış oldukları söyleşiler, toplantılar ve yeni ürün tanıtımları da yine canlı yayın özelliği sayesinde Instagram takipçilerine sunulmaktadır. Instagram Canlı Yayının süresi 1 saat olarak belirlenmiştir. Bu oldukça önemli bir zaman dilimidir. Dilerseniz canlı yayını bitirdikten sonra hikâyeler kısmında paylaşarak, canlı yayına o an katılamayan takipçilerinize de izleme olan olanağı yaratabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Instagram canlı yayınınızı istediğiniz bir arkadaşınızla birlikte yaparak da daha etkili bir hale getirmeniz mümkün. Bunun için Canlı Yayın sırasında sağ alt kısımda yer alan ifadeye tıklayarak o an canlı yayına katılan kişiler arasından istediğiniz kişiyi seçip canlı yayına ortak edebilirsiniz. İkinci kişi dâhil edildikten sonra canlı yayın penceresi ikiye ayrılacak ve siz her iki kişiyi aynı anda görmüş olacaksınız. İki kişi ile yapılan canlı yayınlar hikâyeler kısmında iki tane yuvarlak üst üste şeklinde görülmektedir. Elbette bu iki kişi ile yapılabilen canlı yayınları farklı alanlarda kullanarak fayda sağlayabilmeniz de mümkündür.